Gyakran Ismételt Kérdések

11.
 

Milyen gyakran válthatok kereskedőt, ha nem vagyok velük megelégedve?

Ez a kereskedelmi szerződésében foglaltak alapján történhet, akár havonta is. A kereskedőváltás azonban un. mérlegkörtagság váltással is jár. Ez azt jelenti, hogy a csatlakozási pont azonosítóját az elosztói engedélyesnek informatikailag át kell helyezni egy másik mérlegkörbe. Ezt egyeztetnie kell az új és a régi kereskedővel, illetve a Magyar Villamos Rendszerirányítóval. Általában a hónap 15-ig bejelentett kereskedőváltások a következő hónap 1-től már működhetnek az új feltételekkel.
12.
 

Ha én pl. egy budapesti áramkereskedőtől, vásárolok villanyt, hogyan jut az el hozzám Jászberénybe, Miskolcra, vagy Győrbe?

A villamos energia a hálózati engedélyesek által üzemeltetett hálózatokon, kapcsoló készülékeken, azonos minőségben jut el a fogyasztókhoz, akár szabadpiaci, akár közüzemi/egyetemes szolgáltatói piacról van szó. A szállítás hatósági árakon történik, és függetlenül attól, hogy kitől, milyen távolságból veszi a fogyasztó, egységes árakon. Tehát a szolgáltató székhelye és a fogyasztási hely közötti távolság semmilyen ártöbbletet nem eredményez a fogyasztó számára.
13.
 

Igaz az, hogy szabadpiacra lépés esetén a mérőmet le kell cseréltetnem saját költségen?

A mérő lecserélése a hálózat üzemeltető társaságok feladata és költsége. Amennyiben az Ön csatlakozási teljesítménye meghaladja a 3x80 A-es határt, úgy az Ön mérésének elektronikus, távleolvasható mérésnek kell lennie. Amennyiben az Ön csatlakozási teljesítménye 3x80 A alatti, úgy a jelenlegi mérője továbbra is alkalmas a szabadpiaci beszerzésből történő villamosenergia mérésére.
14.
 

Mi az, hogy villamosenergia liberalizáció?

Az árampiac felszabadítását jelenti. Az Európai Unió tanácsa az Unió versenyképességének javítása céljából a monopol jellegű villamosenergia ellátás piacosításáról döntött. A piacosítás eredményeként az EU a tagországokban a villamosenergia árának csökkenését várja. A liberalizált villamosenergia piacokon a fogyasztók nem csak a területileg illetékes szolgáltatójuktól, hanem bármely más villamosenergia szolgáltatásra jogosult vállalkozástól, közvetlenül erőműtől vagy külföldről is vásárolhatnak villamos energiát. A villamosenergia liberalizáció fokozatos. Először a legnagyobb fogyasztók részére nyílt meg a lehetőség a szolgáltató váltásra 2003-ban, majd 2004. július 1-jétől minden nem lakossági fogyasztó részére is. Az utolsó lépés Magyarországon 2008. január 1., amikor is a lakossági fogyasztók is megválaszthatják szolgáltatójukat.
15.
 

Mi történik akkor, ha bármely okból elégedetlen vagyok az új szolgáltatómmal?

Amennyiben Ön egyetemes szolgáltatásra jogosult, úgy bármikor visszamehet régi szolgáltatójához, ugyanis azt jogszabálynál fogva szerződéskötési kötelezettség terheli. Amennyiben egyetemes szolgáltatásra nem jogosult, egyszerűen ismét szolgáltatót válthat.
16.
 

Mi a különbség a szabadpiaci és nem szabadpiaci villany között?

Magát a terméket, az elektromos energiát illetően semmi. Különbség csak a kereskedelmi feltételekben, mint a szolgáltatott villamosenergia árában, a fizetési feltételekben, a szerződés hosszában van. Mind a szabadpiaci, mind pedig a közüzemi/egyetemes szolgáltatói villamos energia ugyanazon - a hálózati engedélyesek által üzemeltetett -  hálózaton, kapcsoló készülékeken, azonos minőségben jut el a fogyasztókhoz.
17.
 

Mit jelent az egyetemes szolgáltatás?

Az egyetemes szolgáltatás a korábbi közüzemi szolgáltatást váltotta fel 2008. január 1-től. Elsősorban a lakossági és a kisüzleti fogyasztók érdekeinek védelmében létrehozott szolgáltatási forma. Az egyetemes szolgáltató által államilag kontrollált árakon, áralkalmazási feltételekkel és szabályokkal történik a villamosenergia ellátás. Az egyetemes szolgáltatásra jogosult fogyasztók választhatják a szabadpiaci ellátást, - amelynek keretei között kedvezményesebb feltételekkel vehetik igénybe a szolgáltatást -. illetve visszatérhetnek az egyetemes szolgáltatás keretei közé. Az egyetemes szolgáltatnóknak szerződéskötési közelezettségük van az egyetemes szolgáltatásra jogosult fogyasztók vonatkozásában. 
18.
 

Mit jelent a szabad piac?

A szabadpiacon, más néven liberalizált piacon a villamosenergia ára többé már nem hatósági áras (rendeletben szabályozott), hanem a kereskedő/termelő és a fogyasztó alkujának eredménye. (Jogszabály szerint elvileg lehet a szervezett piacon, azaz a villamosenergia tőzsdén is villamosenergiát venni, de ma még nem működik a villamosenergia tőzsde Magyarországon. Az import alternatíva lehet, de ez nem jellemző vásárlási forma.) A villamosenergiára mint termékre vonatkozó szabad megállapodásokon túl az energia szállítása (fogyasztókhoz történő eljuttatása) továbbra is hatósági (rendeletben szabályozott) árakon történik.
« Előző oldal     1  |  2     Következő oldal »
HÍRLEVÉL
Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Név:
E-mail cím:
Témakör:
KÉRDÉSE MERÜLT FEL?
Az alábbi mezők segítségével egyszerűen és gyorsan felteheti azt:
Név:
Telefon:
E-mail cím:
Témakör:
Kérdés: